porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 18


 
 
2
 
1
 
 
 
GGtemat nr 308-420
visibility czytano 3892 razy

Chodniki, ścieżki, parking i podjazdy na działce


Czy mógłby Pan przybliżyć kwestie związaną z podbudową pod ścieżki ogrodowe, chodniki i podjazdy pod garaże. Chodzi o kolejność warstw podkładowych, jakie kruszywo stosować na podbudowę i co na podsypkę (jakie grubości poszczególnych warstw). Jak zmieniają się wytyczne w stosunku do układanej nawierzchni (kostka granitowa, polbruk, płyty chodnikowe, płyty ażurowe itp).
A może coś jeszcze jest ciekawego na rynku. Czy powinno się stosować spoiny - jeśli tak to jakie. Co z odwodnieniem - stosować spadki, czy odwodnienie liniowe. Które nawierzchnie są praktyczne w użytkowaniu, które najmniej zachodzą glonami i przerastającą trawą między spoinami.
Jest tyle sprzecznych informacji w internecie jak i w kolorowych pismach, że dobrze byłby to jakoś zebrać razem i usystematyzować.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego obiekty drogowe architektura ogrodowa chodniki i przejścia mury i murki ogrodowe podjazy i wjazdy porady inwestorom

bartitemat nr 308-491
visibility czytano 680 razy

Kombinowane rozwiązanie hydroizolacji fundamentu i podestu z kostki brukowej


Witam Panie Jerzy, chciałbym wykonać taras z kostki brukowej i zrobiłem drobny rysunek na podstawie książki i informacji zawartych w grupie na facebooku. Co do hydroizolacji fundamentów to muszę się pogodzić z mokrymi fundamentami, gdyż posłuchałem KB i zastosowałem dysperbit.
W całym domu izolacja pozioma pod pierwszą warstwą bloczków to "plastpapa", i zgodnie z pańskimi wytycznymi będę podcinał bloczki i wtapiał klin bitumiczny.
Rdzenie żelbetowe zaizolowane dwoma warstwami hydroizolacji polimerowo-cementowej typu flex - atlas woder duo (tak kazał KB...)
Hydroizolacja betonu podkładowego to 1 warstwa polimerowo-cementowa sztywna 1,5kg/m2, a druga warstwa to polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa 1,5kg/m2.

1 - ława fundamentowa z betonu B20
2 - bloczki betonowe
3 - XPS przyklejony do papy bitumicznej za pomocą masy polimerowo-bitumicznej bezrozpuszczalnikowej
4 - drzwi tarasowe / drzwi wejściowe zewnętrzne
5 - termoizolacja pionowa eps 100
5a - termoizolacja pozioma eps 100 (a w garażu XPS)
6 - piasek ze ściany (nie pamiętam jaka to frakcja)
7 - beton podkładowy B15
8 - jastrych betonowy 7 cm z domieszką upłynniająca zbrojony siatką w odległości 1/3 od góry
9 - zagęszczona pospółka żwirowa ls > 97
10 - izolacja pozioma z plastpapy
11 - papa podkładowa bitumiczna Icopal G200 S4
12 - membrana EPDM
13 - hydroizolacja betonu podkładowego ( 1 warstwa polimerowo-cementowa sztywna , 2 warstwa polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa)
14 - folia PE 0,2
15 - dysperbit
16 - kostka brukowa betonowa pokryta od góry środkiem hydrofobizującym
17 - dylatacja ze styropianu eps 70 - 1cm
18 - fuga cementowa wodoodporna do kostki brukowej
19 - sznur dylatacyjny pokryty uszczelnieniem silikonowym odpornym na UV
+ zapomniałem o krawężnikach, ale osadzone na zaprawie/betonie z domieszką napowietrzającą i również pokryte preparatem hydrofobizującym.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

Paweł_Qtemat nr 308-710
visibility czytano 521 razy

Uszczelniacz odporny na UV i impregnat do posadzek


Dzień dobry,
Wykonuję wjazd do garażu zgodnie z rysunkiem na stronie 208. Przynajmniej staram się tak wykonać:-) Niestety nie mogę znaleźć w produktach i technologiach na stronie BDB: "odpornego na promieniowanie UV uszczelnienia silikonowego X po zaimpregnowaniu preparatem X". Tak samo poproszę o impregnat do posadzek betonowych. Czy mogę prosić o konkretne produkty?
Dziękuję i pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

tomaszmumottemat nr 308-807
visibility czytano 220 razy

Niwelacja progu do garażu


Czym można wyrówna (nadać minimalny spadek) wylanemu podjazdowi? Troszkę beton zjechał i muszę dorzucić ok 1cm materiału przy samej bramie ze spadkiem do końca szalunku. Zastanawiam się czy klej mrozoodporny do płytek będzie wystarczająco silny aby po nim jeździć? Podjazd był wykonywany na wzór podjazdu z książki. Docelowo będzie pomalowany jakimś preparatem (żywica, farba do betonu lub coś podobnego.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże betony specjalne podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom

Robert Piłattemat nr 308-1033
visibility czytano 193 razy

Zjazd z przepustem z drogi gminnej na działkę


Witam. Mam zamiar w najbliższym czasie wykonać zjazd do zabudowy mieszkaniowej z drogi gminnej. Pomiędzy drogą a działką znajduje się rów gminny. Chciałbym zastosować rurę karbowaną PCV o odpowiedniej nośności zakończoną ściankami oporowymi betonowymi. Grunt na działce ilasty. Oczywiście posiadam zezwolenie z gminy które określa jakie warunki ma spełniać zjazd tj.:
1. Szerokość nie mniejsza niż 4,5 mb, w tym jezdnię o szerokości nie mniejszej niż 3 mb i nie większej niż szerokość jezdni na drodze.
2. nawierzchnia utwardzona co najmniej w granicach pasa drogowego
3. średnica rur pod zjazdem min 40 cm posadowiona na takiej głębokości, aby zapewniony został swobodny przepływ wody rowem po jego poczyszczeniu
4. pochylenie podłużne zjazdu w obrębie korony drogi dostosowane do jej ukształtowania
5. na długości nie mniejszej nuż 0,5 m od krawędzi korony drogi pochylenie podłużne nie większe niż 5% a na dalszym odcinku nie większe niż 15%
6. wykonanie i utrzymanie zjazdu należy do wnioskodawcy
Moje pytanie brzmi jak należy prawidłowo wykonać podłoże pod rurę karbowaną, przepustową PCV i czym następnie taką rurę obsypać. Czy rura PCV będzie wystarczająca do wykonania takiego zjazdu czy może lepiej zastosować przepusty betonowe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drogi i ulice podjazy i wjazdy porady inwestorom

klewtemat nr 308-1390
visibility czytano 482 razy

Czy, czym i jak impregnować kostkę brukową?


Czy kostkę brukową należy impregnować? Jeśli tak, to jakimi środkami i kiedy? Mamy kostkę betonową. Zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy chodniki i przejścia porady inwestorom impregnacja betonu hydrofobizacja

GGtemat nr 308-1502
visibility czytano 204 razy

Problem z mchem na płytach i kostce przed domem


Panie Jerzy,
Dobre kilka lat temu jak nie naście lat temu „fachowcy” układali nam chodnik wokół wejścia. Z tego co pamiętam warstwy są następujące (podaję poszczególne warstwy od góry):
• Prefabrykowane betonowe płyty chodnikowe z posypką (wg rysunku) – wymiar 35x35cm. Pomiędzy nie były układane kostki granitowe wg wzoru jak na zdjęciach.
• Pod całością podsypka cementowo-piaskowa (stosunek +/- 1:5) – grubość +/- 5cm. Tego nawet chyba nie zagęszczali, bo nie pamiętam nawet żadnego „skoczka” w trakcie prac.
• W/w podsypka cementowo-piaskowa była położna na grunt rodzimy po usunięciu humus na kilkanaście cm i wyrównaniu z grubsza gruntu rodzimego
Po tych kilkunastu latach wszystkie płyty pokryte są mchem. Zdjęcia pokazują chodnik od strony północnej i tutaj mech jest największy. Jednakże chodnik znajduje się również po stronie zachodniej i tam też widać ślady występującego mchu. Dodatkowo od strony zachodniej co jakiś czas chodnik zapada się i muszę doraźnie go poprawiać podsypując piach w miejscach zapadniętych. Dodatkowo pomiędzy kostkami granitowymi wyrastają co jakiś czas kępki trawy, a i mech też się pojawia.
Mam 2 pytania:
1. Czy te płyty betonowe można uratować z tego mchu, a jeśli tak to czy po zabiegu ratowania można je zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się mchu.
2. Jeśli chciałbym poprawić ten cały chodnik to jakie powinny być prawidłowe warstwy podbudowy pod takie ścieżki wokół domu czy ogrodzie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: architektura ogrodowa podjazy i wjazdy błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom renowacje impregnacja elewacji hydrofobizacja mech

bartitemat nr 308-1621
visibility czytano 611 razy

Warstwy podbudowy pod kostkę brukową na podjeździe


Witam.
Chcę wykonać samodzielnie podbudowę pod kostkę brukową na podjazd do garażu oraz tarasy. W serwisie oraz książce niestety brak informacji jak poprawnie wykonać taką podbudowę. Chcę wybrać 1 metr gruntu żeby dostać się do gruntu nienaruszonego (glina), potem dać 2 warstwy po 25 cm zwykłego piasku zasypowego ze ściany, później geowłóknina poliestrowa 200g i na to 2 warstwy czystego tłucznia granitowego 31.5/63 po 25-30 cm, później geowłóknina i piasek z cementem i na koniec kostka. Czy takie warstwy będą odpowiednie? Uparłem się na ten zwykły piasek, bo zostało mi go 100 ton z zasypu fundamentu (wiem, że to błąd, ale nie miałem wtedy jeszcze książki). Zdaję sobie sprawę, że najlepiej by było od samego początku sypać tłuczeń, ale to wyjdzie sporo pieniędzy za tyle ton kruszywa, a i tak z piaskiem nie mam co zrobić.
Drugie pytanie, czym fugować kostkę betonową żeby nie rosły tam w przyszłości chwasty i mech?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: chodniki i przejścia podjazy i wjazdy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr K.temat nr 308-1728
visibility czytano 316 razy

Tymczasowy wjazd na działkę w czasie budowy


Witam Panie Jerzy,
Wjazd na moją działkę jest bardzo grząski i łatwo się zakopać. W czerwcu w okresie burz rozjeździły go ciężkie transporty z materiałami budowlanymi i w powstałych koleinach długo stała woda, która spływała z mojego budynku i z działki sąsiada.

Moje pytanie brzmi, jak tymczasowo utwardzić wjazd żeby transporty dachówek i okien nie ugrzęzły. Dodam, że docelowy wjazd jest w innym miejscu więc szukam tymczasowego rozwiązania. Czy można użyć hummusu który został wybrany przy budowie fundamentów do podsypania wjazdu czy lepiej zamówić piasek?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-1793
visibility czytano 285 razy

Kostka brukowa na betonowej płycie


Proszę doradzić: czy można ułożyć kostkę brukową na gotowej wylewce betonowej? Po rozbiórce budynku garażowo-gospodaczego, w którym parkowały maszyny rolnicze pozostała posadzka betonowa o dużej nośności. Chciałbym tam wykonać kilka miejsc parkingowych, jednak zastanawiam się jakie warstwy zastosować i jak zabezpieczyć istniejący beton przed wodą opadową (która może się tam dostać między spoinami w kostce) i ewentualnymi wysadzinami mrozowymi.
Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty podjazy i wjazdy porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.